Dietologický
manažment

Extrémna zápcha vyžadovala okamžitý operačný zákrok

 

Ajaxa - 6 ročného labradora k nám priniesli majitelia do nedelňajšej pohotovosti. Majitelia si všimli, že už 5 dní nemal stolicu, a posledné dni už nechcel ani žrať.
Pri klinickom vyšetrení mal výrazne napnuté brucho, veľmi ťažko prehmatné a bolestivé. Pristúpili sme k RTG vyšetreniu, kde sme pozorovali veľkú náplň kolonu od slepého čreva až po konečník. Vzhľadom ku klinickému stavu pacienta a dĺžke trvania daného problému bolo potrebné Ajaxa akútne operovať.

Po uvedení do anestézy, intubácii a podaní infúzie sme pristúpili k laparotomii (otvoreniu brušnej dutiny), enterotomii (otvoreniu čreva) a následne sme odstránili obsah upchatého čreva – veľké množstvo tuhej stolice s kostnou hmotou. Celá sliznica čriev bola výrazne prekrvená a začervenalá.
V prípade, že by sa tento stav prolongoval bez chirurgickej intervencie, mohlo by dôjsť k odumretiu časti čreva.
Po kompletnom odstránení obsahu čriev sa operačné rany uzavreli rutinným sposobom. Ajax bol naďalej monitorovaný s podporou infúznej terapie.

Už na druhý deň sa pes cítil oveľa lepšie, bol živší, bez bolestivosti. Príjimal potravu, avšak len v tekutej forme. Po takomto zákroku je mimoriadne dôležité, aby pacient príjimal len tekutiny určitý čas podľa rozhodnutia veterinárneho lekára, aby mala postihnutá časť tráviaceho traktu dostatočne dlhú dobu na regeneráciu.

Na tretí deň od operácie mal Ajax už prvú formovanú stolicu a jeho stav sa začal vracať do normálu. Po dobratí potrebných liekov a vybratí stehov sa Ajax vrátil do normálneho psieho života, ako mal predtým.

Dôležité je, aby sa majitelia vyvarovali podávaniu kostí, ktoré daný stav spôsobili. Taktiež treba byť veľmi obozretný i na prechádzkach, kde sa pes môže dostať ku kostiam a iným predmetom, ktoré pôsobia nepriaznivo na pasáž tráviaceho traktu.


           
              Výraznú nápň čreva pozorujeme na oboch RTG snímkoch.

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48