Dietologický
manažment

Nebezpečný výlet psa do lesa!


Majitelia priniesli Bendžiho, stredne veľkého kríženca na našu kliniku po predchádzajúcom ošetrení u iného veterinárneho lekára.
Bendži počas prechádky v lese zacítil nejakú stopu a majiteľom zmizol na nejaký čas z dohľadu. Vrátil sa im s veľkou ranou na koži na pravej strane hrudníka.
Tí ho odniesli k veterinárnemu lekárovi na ošetrenie, kde bol sedovaný a rana bola zašitá. Po pár dňoch sa rana pravdepodobne aj vplyvom častého lízania, alebo škrabania rozpadla a z pôvodnej vznikla ešte väčšia. Majitelia to chceli spočiatku riešiť konzervatíne, no keď sa stav ani po pár dňoch užívania mastičiek nezlepšoval, prišli s Bendžim k nám.

Rana na hrudníku bola celá zahnisaná o veľkosti cca 20 cm s nepríjemným zápachom. Psíka bolo potrebné sedovať a ranu revidovať. Pri dôkladnejšom vyšetrení sondou sme zistili, že v podkoží sa vytvorila na viacerých stranách kapsa, čo je ideálne miesto pre tvorbu a udržiavanie hnisavého sekrétu. Po očistení rany a zašití jednotlivých vrstiev sme Bendžimu dali ešte niekoľko drenov pre lepšie odtekanie sekrétu z rany.

Po takomto zákroku a nasadení antibiotík bol rad na majiteľoch, aby dokázali ustrážiť ranu od traumatizácie a aby stehy ostali pokope. Pravidelnými kontrolami, používaním goliera a obväzu, sa rana po vybratí drenu pekne zhojila.

Toto obdobie je obzvlášť nebezpečné pre prechádzky so psami v lese, pokiaľ nie sú pod úplnou kontrolou majiteľov. Aj počas dňa je možné stretnúť diviaky v lese a pri strete s nimi môže dôjsť u psa k ešte vážnejším poraneniam aké boli u Bendžiho.

Tento prípad je len jeden z niekoľkých, ktoré sme mali v mesiaci január na našej klinike, kedy bol pes napadnutý diviakom. 

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48