Dietologický
manažment

Nesprávne použitie lieku

 

Šaman je 8- ročný kríženec psa, ktorého k nám priniesli po epizóde krívania a inkoordinovaného pohybu. Večer ho majitelia vypustili na dvore a keď sa o 10 minút vrátil, bol mimoriadne bolestivý, nedalo sa ho ani dotknúť. Majitelia sa rozhodli dať mu proti bolesti lyžičku konopnej masti, avšak priamo do papule.

Na klinike bol pes najprv orientovaný, reagoval vystrašene na akékoľvek vonkajšie podnety. Následne strácal kontrolu a padal na stranu, po chvíli mal snahu vyskakovať a akonáhle sa upokojil, zaspal na zemi. Pupilárne reagoval normálne, sliznice bez zmien, úder srdca bol spomalený.

Postoj pacienta bol neistý, pohyb inkoordinovaný, korekcia hrudníkových končatín taktiež neistá, na panvových končatinách oslabená. Ostatné periférne reflexy normálne. Moč spontánne unikal. Šamanovi sme vyšetrili krv – hematológia bola v norme, biochémia – mierne zvýšenie lipázy.
Moč – vyšetrenie – pH 6,5 LEU 100, ostatné negat.

Psíkovi sme nariadili kľudový režim, bez vonkajších excitácií, aplikovali sme mu protizápalovú látku a ATB, majitelia dostali na domov vysokoenergetický roztok, ktorý bolo potrebné aplikovať Šamanovi v menších dávkach postupne na doplnenie živín, nakoľko normálne potravu neprijímal.

Na druhý deň bol na kontrole lepší s minimálnymi deficitmi, doma prespal skoro celý deň, močil veľa a apetít sa mu obnovil.

Na tretí deň bol už stabilizovaný, na končatinu našľapoval a krívanie nebolo pozorované. Príjem potravy a vylučovanie bolo v norme.

5 dní po prvom vyšetrení sa Šaman klinicky vrátil do normálu bez náznaku akéhokoľvej problému ortopedického, či neurologického.


V tomto prípade bola príčina prvotného problému diskutabilná, avšak problémy centrálneho neurologického charakteru sa prejavili hlavne po požití konopnej masti, ktorá sa nepodala povrchovo na postihnuté miesto, ako popisuje výrobca, ale perorálne.

Preto je lepšie vyvarovať sa svojvoľného spôsobu liečenia a používania liekov, a tento prípad nám poukazuje na to, ako môže dopadnúť nevhodná manipulácia s liečivami, aj keď v tomto prípade so šťastným koncom.

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48