Dietologický
manažment

Nezanedbávajte ani menšie zmeny na tele vášho zvieraťa

 

Sedem mesačné šteniatko jagdteriéra menom Vex prišlo na našu kliniku s problémom opuchu na ľavej strane krku. Diagnostikovali sme tuhoelastický, nebolestivý, ohraničený útvar veľkosti malého vajca. Nachádzal sa v oblasti výskytu slinnej žľazy a klinicky veľmi pripomínal zápal slinnej žľazy. Po vyšetrení sme Vexovi nasadili na 10 dní antibiotiká s následnou kontrolou. Majiteľ bol tiež upozornený, že v prípade zhoršovania stavu má sa dostaviť na kontrolu okamžite.

O necelý týždeň nás majiteľ kontaktoval, že stav sa zhoršuje, útvar rastie a psíkovi sa začalo horšie dýchať. Vexa sme objednali na detailné vyšetrenia a prípadnú operáciu, ktorá by mala jeho stav zlepšiť. Po uvedení do anestézy sme uskutočnili RTG vyšetrenie, kde sa potvrdil útvar na ľavej strane krku, veľkosti slepačieho vajca, bez výraznej infiltrácie do okolitých štruktúr. Preto sme sa rozhodli daný tumorózny útvar odstrániť.

Predoperačné vyšetrenie krvi ukázalo zmeny v hematologickom profile – zvýšenie počtu retikulocytov, biochemický profil bol bez zmien. Pri operácii sme zistili tumor hemangoidného vzhľadu hrubej steny, silno krvácajúci zo steny aj pri šetrnej preparácii s rôsolovitým jadrom. Dno útvaru pevne adhedovalo na stenu hltanu a odtláčalo hrtan na pravú stranu.
Do útvaru boli inkorporované životne dôležité cievy a nervy preto sme odobrali dostatočné časti tumoru zo steny a centra, a tým uvoľnili tlak na oblasť hltana a hrtana, vykonali hemostázu a dali pasívnu drenáž. Následne sme zošili steny tumoru po excízii tkaniva a mäkké štruktúry rutínnym spôsobom. Vzorky sme zaslali na histopatologické vyšetrenie pre stanovenie nami predpokladanej nepriaznivej diagnózy.
Výsledok vyšetrenia znel – histiocytoblastický lymfosarkóm. Prognóza nepriaznivá.

Vzhľadom k agresívnemu prejavu tumoru osud tohto psíka bol nejasný nakoľko nebolo možné odstrániť kompletne všetky časti tumoru pre adhézie na okolité orgány. Po stanovení nepriaznivej diagnózy sa majiteľ rozhodol napriek mladému veku psíka ďalej netrápiť. Každopádne je veľmi podstatné nezanedbať akúkoľvek zmenu na tele vášho zvieratka v akomkoľvek veku, pretože v úvode aj malá zmena môže mať neskôr nepriaznivé následky.


RTG vyšetrenie - bočná projekciaRTG vyšetrenie - predozadná projekciaTumor - počas operačného zákrokuOperačný zákrok - tumor po excízii

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48