Dietologický
manažment

Pozor na šteňatá s nejasnou minulosťou !

 

Mladučký labrador Zane k nám prišiel až z Rožňavy. Zane už týždeň hnačkoval, zvracal a jeho stav sa ani po úvodnej terapii ich veterinárneho lekára nezlepšoval a tak bol referovaný na našu kliniku.

Majitelia si šteňa priviezli z Trebišova. Nevideli ani matku, ani jeho súrodencov, ba dokonca ani prostredie, kde boli psy odchovávané. Chovateľka im ho predala priamo pred panelákmi a tam sa rozlúčili. V preukaze mal poznačenú vakcináciu už vo 4.týždni veku, čo je oveľa skôr ako určuje vakcinačná schéma. V čase, keď sa k nám dostal Zane bol jeho stav už veľmi vážny.

Pacient bol apatický, len ležal, nejavil záujem o okolie. Sliznice boli ikterické, kožná elasticita znížená. Brucho bolo prehmatné, na ľavej strane palpovaná tuhoelastická masa. Z konečníka bol pozorovaný výtok – tmavočervená krv.
Ako ďalšie vyšetrenia bolo doporučené kompletné vyšetrenie krvi, USG vyšetrenie a RTG vyšetrenie. Pri vyšetrení krvi sme zistili anémiu, zvýšené množstvo bielých krviniek a zlyhávanie obličiek. Na USG bol prítomný nález – invaginácia čreva. Pacientov stav bol veľmi vážny a tak ho bolo potrebné stabilizovať. Počas celej noci bol hospitalizovaný a dostával infúznu terapiu.
Zane bol ale veľmi slabý a na okolie absolútne nereagoval. Podané lieky ešte ani nestihli spraviť svoju prácu a pacient uhynul.

V tomto prípade je veľmi náročné určiť čo bolo vyvolávajúcou príčinou ochorenia psíka. Od začiatku bola ale anamnéza nejasná a vakcinovanie psa priskoro môže spôsobiť výrazný problém v imunitnom systéme zvieraťa. Taktiež bolo šteňa odobraté od matky skôr ako je odporúčané. Posledným faktorom je prostredie, kde boli psy odchované. To je neznáme a tak sa ťažko domnievať v akom stave bola zoohygiena prostredia. Pri výbere šteňaťa je veľmi dôležité poznať všetky informácie týkajúce sa vrhu.

Žiadajte chovateľa aby vám ukázal prostredie kde sa šteňatá vychovávajú, matku, prípadne oboch rodičov ak je to možné. Ak dostávate šteňa mladšie ako 8 týždňov informujte sa, aký je dôvod, ža sa odstavuje tak skoro a taktiež sa informujte o vakcinačnej schéme psíkov.

Je veľmi dôležité vedieť všetko potrebné predtým ako si kúpite psíka, aby ste predišli mnohým zdravotným komplikáciám, ktoré pri nesprávnych chovateľských prístupoch môžu viesť až k úhynu zvieratka.Typický obraz počas USG vyšetrenia pri invaginácii čreva

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48