Dietologický
manažment

Prílišná aktivita po operácií môže spôsobiť komplikácie

 

Akela je 8-ročný Sibírsky husky, ktorý navštívil našu kliniku z dôvodu krívania na ľavú panvovú končatinu. Akela bol operovaný pred 8 mesiacmi na roztrhnutý predný skrížený väz na inom pracovisku. Podľa popisu majiteľa sa stav po operácií zlepšil, ale po čase začal opäť krívať a na zadnú ľavú končatinu už nenašľapoval. Nepomáhali protizápalové lieky ani analgetiká.

Akela absolvoval ortopedické vyšetrenie, pri ktorom sme v oblasti kolena pozorovali difúzny opuch, bolestivosť a zvýšený predo-zadný pohyb, ktorý je charakteristický pri traumatických resp. degeneratívnych zmenách na kolenných väzoch.
Pre absolvovanie RTG vyšetrenia sme psíka sedovali, aby boli detailné rontgenogramy dobre čitateľné v oblasti kĺbnych plôch, patelly a kĺbneho puzdra.
Rovnako mala panvová končatina pri flexii a extenzii obmedzený pohyb, teda zmeny v oblasti kolena boli tak výrazné, že pohyb končatiny bol obmedzený. Rontgenologickým vyšetrením sme zaznamenali efúziu kĺbu a zmeny na chrupavčitokostnom podklade.

Majiteľom bol navrhnutý chirurgický zákrok, revízia kolena a odstránenie patologicky zmenených tkanív. Napriek potrebnému zákroku bolo ťažko určiť prognózu, keďže zmeny v kolene už boli výrazné.

Pacienta sme pripravili na operáciu. Prístup sme zvolili cez predošlú operačnú ranu. Po preparácií podkožia, okolitých tkanív a hemostáze sme vizualizovali pretrhnutý silón po predošlej operácií, ktorý nahrádzal funkciu roztrhnutého predného skríženého väzu. Tento sme odstránili, po arthrotomii sme obrúsili osteochondrotické ložiská (chrupavčito kostné zmeny ), ktoré sme už popisovali vyššie. Pretrhnutý skrížený väz sme opätovne zafixovali novým chirurgickým materiálom v izometrických bodoch systémom Securos a následne uzavreli operačnú ranu v jednotlivých vrstvách.
Po operácií Akela absolvoval ešte niekoľko kontrol, kde sa mu aplikovali antibiotiká a protizápalové lieky. Po vybratí stehov následne končatinu začal postupne zaťažovať a jeho stav sa výrazne zlepšil.

Pri takomto zákroku je veľmi dôležitá rekonvalescencia a následná rehabilitácia pacienta. Pacient musí dodržiavať prísny kľudový režim, zaťažovať operovanú končatinu postupne, aby nedošlo k prepínaniu náhradného väzu a kĺbnych plôch s celkovou rekonvalescenciou a doporučenou fyzioterapiou približne do 3 mesiacov.

                      Výrazne osteochondrotické zmeny v kolene s efúziou. 


                       Pozorované rozsiahle zmeny v porovnaní s druhým kolenom.  


                         Chrupavčitokostné zmeny, ktoré sa vybrúsili z kĺbnych plôch.

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48