Dietologický
manažment

Problémy šteniat už od prvých týždňov

 

Šteniatko menom Pusa k nám priniesli vo veľmi mladom veku – menej ako 2 mesiace. Pusa prišla na vstupné vyšetrenie a hneď sa u nej objavilo niekoľko problémov.
Okrem výtoku z očí a väčšieho množstva mazu vo zvukovodoch malo i herniu v oblasti slabín a šupiny na koži na hlave a chrbte. Koža bola svrbivá a suchá.

Po vyšetrení sme zistili prítomnosť kožného parazita menom Cheyletiella. Ide o parazita žijúceho na povrchu koža a prejavuje sa rôznym stupňom pruritickej dermatitídz a je doprevádzaná tvorbou šupin. Medzi klinické príznaky patrí difúzne šupinatenie na chrbtovej časti zvieraťa.

Väčšina klinických prípadov je u psov, ale môže sa vyskytovať aj u mačiek a králikov. Ak do styku s infikovaným zvieraťom prichádzajú ľudia, klinické príznaky sa vyskytujú v 30 – 40 % prípadov. Ide o malé svrbivé pupenčeky v skupinách po 2 alebo 3, obvykle na trupe a v oblasti paží. Najčastejšou formou prenosu roztočov medzi zvieratami je priamy kontakt s napadnutým jedincom, prípadne pobyt v zamorenom prostredí.

Je veľmi podstatné v akých podmienkach je šteňa odchovávané a kde sa zdržiava celý vrh psíkov spolu s matkou. Pri výbere nového psa treba dbať na to, aby ste mali možnosť u chovateľa vidieť prostredie a podmienky, kde boli zvieratá držané, aby ste predišli viacerým problémom, ktoré si so sebou spolu so šteniatkom môžete priniesť domov. Napadnutie parazitom je len jedným z problémov.Parazit pozorovaný v mikroskopeKožné zmeny - prítomnosť šupínVyšetrované šteniatko

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48