Dietologický
manažment

Šteňa, ktoré prišlo v pravý čas!


Beny je 4-mesačné šteniatko Chodského psa, ktoré k nám prišlo až z Rožňavy. Majitelia si na jeho správaní nevšimli nič neobvyklého až do dňa, kedy začal odmietať potravu a objavilo sa u neho časté zvracanie. Rozhodli sa teda ísť k svojmu veterinárnemu lekárovi u ktorého dostal prvotné ošetrenie a diétu. Nakoľko sa Benyho stav nezlepšoval ani na druhý deň a ošetrujúci lekár nemal k dispozícii RTG pre ďalšie vyšetrenia, majiteľ sa rozhodol, že navštívy našu kliniku.

Po príchode na kliniku Cassovet bol psík smutný, apatický, bez zvýšenej telesnej teploty (38,9°C). Majitelia popisovali rovnaké problémy ako u svojho doktora, taktiež nevylúčili, že by mohol zjesť nejaký cudzí predmet. Na záhrade majú orechy a šteniatko by k nim malo jednoduchý prístup.
Pri palpácii brušnej dutiny bolo cítiť v oblasti čriev tuhý útvar o veľkosti cca 4x5 cm. Beny okamžite absolvoval RTG vyšetrenie, kde sa potvrdila prítomnosť cudzieho predmetu v čreve. Majiteľom bolo navrhnuté jediné možné riešenie a to operácia. Psík bol uvedený do celkovej anestézy, ktorá bola pravidelne monitorovaná. Po otvorení brušnej dutiny a lokalizácii miesta, kde sa cudzí predmet nachádzal sme našli silno začervenalú časť čreva s náplňou, bez možnosti prechodu tráveniny do ďalších častí traviacej sústavy. Rozsah poškodenia črevnej steny bol hraničný a akútny výkon zamedzil jej možnej perforácii s následným zápalom dutiny brušnej vedúcim k celkovej sepse organizmu.

Stenu čreva sme narezali a následne vybrali jeho obsah .


Črevo sa zašilo niekoľkými vrstvami a brušná dutina sa po laváži uzavrela.
Beny musel dostávať počas aj po zákroku infúziu, nakoľko bol slabý z posledných dvoch dní zvracania a nepríjimania potravy.
Identita cudzieho predmetu bola odhalená až doma majiteľmi – rozžutá hlava z plyšovej hračky. Priamo na operačnej sále to vyzeralo len ako nejaká spleť tkanín, či vložiek.  

Prítomnosť cudzieho predmetu v črevách je veľmi nebezpečná, nakoľko môže už na tretí deň spôsobiť nekrózu čreva a následne ďalšie komplikácie zdravotného stavu zvieraťa. Beny teda prišiel v pravý čas a po dodržaní  potrebnej diéty môže majiteľom prinášať ešte veľa radostí.
V prípade, že vaše zvieratko vykazuje príznaky ako časté zvracanie, apatia, nechutenstvo, bolestivosť brucha, neváhajte a navšívte čo najskôr veterinárneho lekára. Obzvlášť ak existuje aj možnosť požratia niečoho iného ako je bežné krmivo.

Spojte sa s nami


Veterinárna klinika CASSOVET
Trieda KVP 7
040 23 Košice

E-Mailcassovetkosice@gmail.com

Ordinačné hodiny:
Pondelok - Piatok: 
7.30 - 19.00
Sobota:
8.00 - 12.00 

Pohotovosť mimo ordinačných hodín
s možnosťou hospitalizácie pacienta
NON STOP

Telefónne číslo:
055 / 643 58 48